Ε.Υ.Θ.Υ.Τ.Α Ρόδου – Παρατηρητήριο Οδικής Ασφάλειας

Την Παρασκευή στις 29 Μαρτίου οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία μετά την επίσκεψη της Ε.Υ.ΘΥ.Τ.Α ΡΟΔΟΥ – Παρατηρητήριο Οδικής Ασφάλειας να ενημερωθούν μέσα από το πρόγραμμα “Ασφαλώς κυκλοφορώ – ασφαλώς ποδηλατώ” , να μάθουν πώς να κυκλοφορούν με ασφάλεια στο δρομο, με πρωτοβουλία της καθηγήτριας Γεωργία Ελαφρή και με την υποστήριξη της διεύθυνσης του Γυμνασίου και του συλλόγου διδασκόντων.

Δοκιμασαν τα γυαλια προσομοίωσης μέθης κι έτσι είχαν τη δυνατότητα να δουν πως οδηγεί κάποιος υπό την επήρεια αλκοόλ. Ευχαριστούμε πολύ την Ομάδα της ευθυτα ρόδου για την ενημέρωση και τη διανομή φυλλαδίων στους μαθητές προκειμένου να μάθουν τον ΚΟΚ και να κυκλοφορούν σωστά κσι με ασφάλεια στους δρόμους.