Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η 4η κινητικότητα του Erasmus προγράμματος ΚΑ220 με θέμα “Outils pédagogiques pour un collège inclusif’’, «παιδαγωγικά εργαλεία για ένα γυμνάσιο συμπερίληψης». 15 καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από 5 ευρωπαϊκές χώρες φιλοξενήθηκαν στο Καζούλλειο Γυμνάσιο και από τις 6-11-23 ως τις 10-11-23, παρακολούθησαν δειγματικές διδασκαλίες , ομιλίες, εργαστήρια και παρουσιάσεις σχετικά με πρακτικές συμπερίληψης. Άξονας παρακολούθησης αυτή τη φορά ήταν η παιδαγωγική πρότζεκτ και η διαθεματικότητα.

Ως συντονίστρια του έργου για το 4ο Γυμνάσιο Ρόδου νιώθω ευγνωμοσύνη και θέλω να την εκφράσω και δημόσια σε όλους τους εμπλεκόμενους που με τόση γενναιοδωρία και μεράκι μας άνοιξαν τις τάξεις τους στα σχολεία και στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου και μας προσέφεραν απλόχερα τις γνώσεις τους. Καταρχάς, η υπέροχη σύμβουλος μας ΠΕ05 κα @ Αγλαΐα Γαλανοπούλου, η οποία έδωσε το εναρκτήριο λάκτισμα τη Δευτέρα 6/11/23 με μια σαφή, συγκριτική και εμπεριστατωμένη παρουσίαση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Το ίδιο απόγευμα η κα Τσιμπιδάκη, καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου μας συμπεριέλαβε στο μάθημα της και εμψύχωσε ένα σπουδαίο βιωματικό εργαστήριο για την ένταξη των παιδιών με ειδικές ανάγκες. Μας άγγιξε μέχρι τα μύχια της ψυχής μας. Την Τρίτη 7/11/23 ο διευθυντής κ. Χριστινάκης και οι συνάδελφοι του ΕΝΕΕΓΥΛ Ρόδου παρουσίασαν το αξιόλογο έργο του σχολείου τους και άνοιξαν τις τάξεις τους στους 15 εταίρους. Την Τετάρτη 8/11/23 επισκεφθήκαμε το ΕΕΕΕΚ Ρόδου. Ο διευθυντής Καλούδης Πανορμίτης μαζί με όλο το δυναμικό του σχολείου του μας δέχθηκαν ζεστά, παρουσίασαν το σχολείο τους και ανταλλάξαμε εμπειρίες σχετικά με τις προκλήσεις και τις θεσμικές διαφορές της ΕΑ σε όλη την Ευρώπη. Την ίδια μέρα αργότερα ο Δημήτρης Σπανός μέλος ΕΔΙΠ του Πανεπιστημίου Αιγαίου μας υποδέχθηκε φιλόξενα στο Εργαστήριο Ψυχολογίας, Παιδαγωγικών Ερευνών και Μέσων στην Εκπαίδευση. Εκεί, μας μύησε σε συνεργατικά λογισμικά ψηφιακής αφήγησης και δημιουργίας κόμικς. Την Πέμπτη 9/11/23 οι εταίροι πραγματοποίησαν 4 ώρες παιδαγωγικές παρατηρήσεις στο Καζούλλειο Γυμνάσιο. Ευχαριστώ θερμά τους συναδέλφους Μ. Αμπατζίδου, Φ. Ασκητή ,Α. Γιαννίκη, Γ. Μπαγανά, Α. Μπρόκου, Φ. Νικολάου, Μ. Νταμπατζή, Β. Παζαρά, Α. Παναγιωτίδη, Μ. Σδρέγα, Μ.Χρυσοβεργη που άνοιξαν τις τάξεις τους και δέχθηκαν ως παρατηρητές τους εταίρους μας. Τέλος, δυο φιλόλογοι του Βενετοκλείου Γ/σιου , η κ. Κ. Τσάπρα και ο κ. Γ. Μεταξιώτης μας υποδέχθηκαν στις τάξεις τους και μας παρουσίασαν δυο μαθήματα Ιστορίας και Λογοτεχνίας που είχαν ως θέμα τη διαφορετικότητα και την συμπερίληψη. Τίποτα από τα παραπάνω δεν θα είχε υλοποιηθεί, αν δεν είχα κάθε στιγμή κατά το σχεδιασμό του προγράμματος αυτής της κινητικότητας την αμέριστη υποστήριξη της διευθύντριας του 4ου Γυμνασίου κ. Έλενας Κακογιάννη. Ένα μεγάλο Ευχαριστώ σε όλους και βέβαια στο σύλλογο διδασκόντων για την υπομονή και τη συνεργασία. Με τα προγράμματα Erasmus μπορούμε καλύτερα, μακρύτερα, ψηλότερα!