Ελλάς- Γαλλία συμμαχία!

Με πολύ ενθουσιασμό υποδεχθήκαμε το διαπιστευμένο γυμνάσιο Pierre Aguiton από το Brécey της καταπράσινης Νορμανδίας. Ήρθαν στο 4ο Γυμνάσιο Ρόδου – Καζούλλειο 22 μαθητές με 2 συνόδους καθηγητές στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus. Περάσαμε μαζί 3 γεμάτες μέρες με παιχνίδια γνωριμίας, χορούς, δραστηριότητες αθλητικές συναντήσεις, εκδρομές, ξεναγήσεις, επισκέψεις εκθέσεων, παιχνίδια γνώσεων και θησαυρού στην παλιά Πόλη και στο παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τη σύμβουλο φιλολόγων Δωδεκανήσου κα Ευαγγελία Μουλά για το καταπληκτικό της παιχνίδι θησαυρού που τόσο γενναιόδωρα προσάρμοσε για εμάς!! Οι Γάλλοι φίλοι μας μαζί με μαθητές από τα γαλλόφωνα τμήματα Γ4 και Γ5 είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την έκθεση του Γ.Παγώνη ” Πώς είναι από μέσα” και να ξεναγηθούν από την πρόξενο κυρία Μοσχή στο κατάλυμα της Γαλλίας. Ανταλλάξαμε χαμόγελα, παιχνίδια, γνώσεις, λογαριασμούς ίνσταγκραμ(!) και υποσχέσεις νέας συνάντησης. Ήταν πολύ όμορφα, δυστυχώς έφυγαν πάνω που άρχισαν να γίνονται φιλαράκια ( σύμφωνα με τα λόγια των μικρών) νιώσαμε ωστόσο πάλι μια ευρωπαϊκή αύρα να φυσά στην αυλή του Καζουλλείου.