Εσπερίδα για τη διαχείριση των συγκρούσεων

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024 στο 4ο Γυμνάσιο Ρόδου (Καζούλλειο) γονείς, κηδεμόνες και καθηγητές/τριες του σχολείου παρακολούθησαν την ομιλία της κ. Λιόντου Γεωργίας, ψυχολόγου στο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ρόδου, με θέμα «Διαχείριση συγκρούσεων: Η συμβολή των γονέων».

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης γονείς, κηδεμόνες και καθηγητές/τριες υποδύθηκαν ρόλους εφήβων και πραγματοποίησαν αυτοσχέδιους διαλόγους μεταξύ εφήβων-γονέων.

Στο δεύτερο μέρος, η κ. Λιόντου μίλησε για τη μεταβατική περίοδο της εφηβείας και τον τρόπο που οι έφηβοι την αντιμετωπίζουν, τους στόχους της αρνητικής συμπεριφοράς των εφήβων, τη διαχείριση των συναισθημάτων των γονέων και τους τρόπους βελτίωσης της σχέσης γονιού-εφήβου.

Ένα μεγάλω ευχαριστώ στους γονείς των μαθητών μας και στα μέλη του συλλόγου διδασκόντων που συμμετείχαν στην εσπερίδα. Φυσικά ιδιαίτερες ευχαριστίες στην κα Λιόντου και το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ΡΟΔΟΥ για την προσφορά τους.