Προσωπο-γραφίες

Στο γυμναστήριο του σχολείου μας φιλοξενήθηκε στις 13, 14 και 15 Μαρτίου, η έκθεση με τίτλο «Μάρτης, μήνας της γυναίκας, Προσωπο-γραφίες», αφιερωμένη στην παγκόσμια ημέρα της γυναίκας.

Η έκθεση περιλάμβανε ζωγραφικά έργα, κείμενα, ιστορίες, βιογραφίες και εφαρμογές ψηφιακών μέσων, με δημιουργία padlet, puzzle, διαδραστικού παιχνιδιού και επαυξημένης πραγματικότητας με τη χρήση Qr code.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες εμπνεύστηκαν από έργα διάσημων καλλιτεχνών, φωτογραφίες,  βιογραφίες σημαντικών προσωπικοτήτων γυναικών από τον χώρο της τέχνης, των επιστημών κ.ά. και δημιούργησαν τα δικά τους πορτρέτα με φαντασία, χαρά και αγάπη.

Οι Προσωπο-γραφίες είναι ένα απολαυστικό ταξίδι γεμάτο έμπνευση, δημιουργία, ενθουσιασμό, περιπέτεια, στο οποίο κανείς δεν βιάζεται να φτάσει στον προορισμό του. Συνεχίζουμε με  νέες εικαστικές  και  ψηφιακές δημιουργίες , δράσεις και δραστηριότητες.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες
Ασκητή Φωτεινή